Vyhlásenie ALLEA k ohrozeniu akademických slobôd a medzinárodnej výskumnej spolupráce v USA

ALLEA – Európska federácia akadémií vied a akadémií humanitných vied vyjadruje vážne znepokojenie nad stupňujúcim sa ohrozením akademických slobôd v Spojených štátoch a v ďalších krajinách. Nedávne udalosti týkajúce sa vedy a vzdelanosti v USA, vrátane nariadení zmrazujúcich miliardy federálncyh zdrojov určených na financovania výskumu a cenzúry tém, ako sú klimatické zmeny a gender, nútia mnohé americké vedecké agentúry a výskumné organizácie náhle prerušiť normálnu prevádzku. Takáto cenzúra, politické potláčanie vyjadrovania, zásah do výberu výskumných tém a metodológií—či už prostredníctvom obmedzení financovania, legislatívnej kontroly alebo inštitucionálnych zásahov—zásadne ohrozujú vedeckú integritu nielen v USA, ale na celom svete.

Akademické slobody sú základným pilierom demokratických spoločností a sú nevyhnutné pre nadobúdanie vedomostí a inovácií na celom svete. Globálny výskum je otvorený a zameraný na spoluprácu, čo silne závisí od schopnosti výskumníkov a vedeckých inštitúcií fungovať bez neprimeraného politického zasahovania. ALLEA je hlboko znepokojená tým, že kroky americkej administratívy by mohli mať ďalekosiahle a zničujúce dôsledky pre dôležité (celosvetové) výskumné programy, najmä v oblastiach ako zdravie, klíma, gender a spoločenské vedy. Tieto nové obmedzenia taktiež ohrozujú zamestnanie mladšej generácie odborníkov, inžinierov a zdravotníkov a môžu zanechať trvalé následky na základnom výskume, z ktorého vychádza väčšina vedeckých objavov a môžu tiež zabrániť snahe o zabezpečenie zdravého, spravodlivého a bezpečného sveta pre všetkých. Napríklad obmedzenie transatlantického zdieľania údajov ohrozuje výskum na oboch stranách Atlantiku a desaťročia spolupráce, ktorá viedla k prelomovým objavom. Dlhá a dobrá tradícia výmeny údajov medzi USA a Európou bola kľúčovým nástrojom vedeckého pokroku. Nové nariadenia predstavujú krok späť nielen pre vedu, ale i pre spoločnosť ako celok.

Preto vyzývame našich členov, partnerov a podobne zmýšľajúce organizácie, naliehame na národné vlády a medzinárodné inštitúcie v USA, Európe, ako aj inde vo svete, aby zostali ostražití a zvýšili úsilie o ochranu akademických slobôd a autonómie vedeckých inštitúcií. Vyzývame k podniknutiu krokov a opatrení prostredníctvom uzatvárania medziinštitucionálnych a nadnárodných dohôd v Európe a na celom svete.