
ALLEA
ALLEA – All European Academies je Európska federácia akadémií vied a humanitných vied, ktorá zastupuje viac ako 50 akadémií z viac ako 40 krajín Európy. Od svojho založenia v roku 1994 sa ALLEA vyjadruje v mene svojich členov na európskej a medzinárodnej scéne, vyzdvihuje vedu a uľahčuje cezhraničnú vedeckú spoluprácu.
Slovenskú akadémiu vied zastupuje v ALLEA člen Predsedníctva SAV a zástupca podpredsedníčky pre zahraničné styky Ing. Martin Nosko, PhD.
EASAC
EASAC – European Academies Science and Advisory Council je nezávislá vedecká organizácia, ktorá pozostáva z vedeckých akadémií členských štátov EÚ, Nórska, Švajčiarska a Veľkej Británie.
Slovenská akadémia vied je aktívnym členom EASAC a zastupuje ju členka Predsedníctva SAV RNDr. Dana Jurkovičová, DrSc.
ISC
International Science Council (ISC) je mimovládna organizácia s jedinečným globálnym členstvom, ktorá združuje viac ako 200 medzinárodných vedeckých zväzov a združení, ako aj národné a regionálne vedecké organizácie vrátane akadémií a výskumných rád. ISC bol založený v roku 2018 zlúčením International Council for Science (ICSU) a International Social Science Council (ISSC).
Zástupkyňou SAV v ISC je podpredsedníčka pre zahraničné styky Mgr. Zuzana Panczová, PhD.
IHRN
The International Human Rights Network of Academies and Scholarly Societies (IHRN) je medzinárodné konzorcium čestných spoločností v oblasti vied, inžinierstva a medicíny, ktoré spája spoločný záujem o ľudské práva. Bola založená v roku 1993 významným holandským právnikom v oblasti ľudských práv Pieterom van Dijkom a nositeľmi Nobelovej ceny Françoisom Jacobom (Francúzsko), Torstenom Wieselom (Švédsko/Spojené štáty) a Maxom Perutzom (Spojené kráľovstvo) s cieľom upozorňovať národné akadémie na porušovanie ľudských práv, ktoré sa týka vedcov a akademikov, a poskytovať akadémiám nástroje na podporu v takýchto prípadoch.
V súčasnosti IHRN obhajuje kolegov, ktorí čelia porušovaniu ľudských práv, podporuje slobodnú výmenu myšlienok a názorov medzi vedcami a akademikmi a presadzuje nezávislosť a autonómiu národných akadémií a vedeckých spoločností na celom svete. IHRN tiež zvyšuje globálne povedomie o prepojení medzi ľudskými právami a vedou, inžinierstvom a medicínou.
Do aktivít IHRN je zapojených viac ako 90 akadémií, vrátane Slovenskej akadémie vied.