Každoročne v júni je vyhlásená výzva na podávanie spoločných slovensko–nemeckých projektov.
V roku 2001 sa Nemecká akademická výmenná služba (Deutscher Akademischer Austauschdienst – DAAD), Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVaM SR) a Slovenská akadémia vied (SAV) dohodli na spoločnom programe, zameranom na zintenzívnenie vedeckej spolupráce. Cieľom je podpora spolupráce medzi nemeckými a slovenskými výskumnými skupinami prostredníctvom Programu výmeny osôb, pracujúcich na spoločných projektoch (Programm des projektbezogenen Personenaustauschs – PPP). V rámci výskumnej spolupráce sa pritom kladie zvýšený dôraz na ďalšie vzdelávaniea špecializáciu mladej vedeckej generácie (diplomantov/diplomantiek, doktorandov/doktorandiek a postdoktorandov/postdoktorandiek). Program je otvorený pre všetky špecializácie a smery.
Ponuka je určená vysokoškolským učiteľom/učiteľkám a vedcom/vedkyniam na nemeckých a slovenských vysokých školách a mimouniverzitných výskumných pracoviskách ( v Slovenskej akadémii vied iba vo výskumných pracoviskách SAV).
Žiadateľom je osoba zodpovedná za projekt.
Na slovenskej strane je žiadateľom vedecko-pedagogický pracovník/pracovníčka alebo vedúci výskumný pracovník/pracovníčka vysokej školy alebo výskumného pracoviska SAV v plnom pracovnom pomere.
Prostriedky na realizáciu programu dostane DAAD z rozpočtu Spolkového ministra pre vzdelávanie a výskum (Bundesminister für Bildung und Forschung – BMBF). Na slovenskej strane program financuje MŠVVaM SR a SAV.
Predpokladom pre podanie žiadosti je konkrétny vedecký projekt (resp. zámer), na ktorom spoločne pracujú vedci/vedkyne z oboch krajín. V žiadosti treba podrobne predstaviť vedecký cieľ projektu v rámci nemecko-slovenskej spolupráce (okruh, aktuálnosť, dosiahnuteľné čiastkové ciele).
Hradiť možno výlučne pobytové náklady súvisiace s výmenou zúčastnených vedcov, postgraduálnych študentov.
Základné financovanie projektu (osobné a vecné náklady na oboch stranách) musí byť zabezpečené z iných prostriedkov. Vedľajšie náklady, súvisiace s riešením projektu (náklady na materiál, atď.) nemôžu byť hradené.
Celkové trvanie podpory nemecko-slovenského projektu je najviac dva roky.
Maximálna dĺžka poskytovania podpory na úhradu pobytových nákladov v rámci jedného pobytu je 1 mesiac pre vedeckých pracovníkov/pracovníčky, 2 mesiace pre študentov/študentky, absolventov /absolventky a doktorandov/doktorandky.